Választmány

 

Két küldöttgyűlés között a szakszervezet felsőbb szintű irányító, valamint döntéshozó (a 2.1. pontban felsorolt esetekben) testülete, amely a küldöttgyűlés, továbbá a saját határozatai alapján irányítja a szakszervezet érdekvédelmi, szervezetpolitikai és pénzügyi tevékenységét. A választmány a szakszervezet tagságának és a küldöttgyűlésnek tartozik felelősséggel.

 

A választmány teljes jogú tagjai:

 A választmány tagjait a szakszervezeti tagok soraiból választják a választási körzetekben a jelen Alapszabály 1. számú mellékletét képező Választási Szabályzatban meghatározott számban és módon.
Amennyiben az elnök, az alelnök és a területi titkár nem tagja a választmánynak, ez esetben őket a küldöttgyűlés jogosult megválasztani a választmány tagjává, ilyen esetben a választmány létszáma módosul.
Ha egy középszerv választmányi tagját elnökké, vagy alelnökké választják, az a középszerv jogosult helyette egy-egy tagot pótlólag választmányi taggá delegálni a Választási Szabályzat szerint.

 A választmányt az elnök, akadályoztatása esetén az alelnök hívja össze.

 A választmány állandó meghívottjai:

  •  Felügyelőbizottság elnöke,
  • Etikai Bizottság elnöke,
  • Postás Szakszervezet szakértői.

 

A választmány jog- és hatásköre:

 a) állást foglal a Postás Szakszervezetet érintő szervezeti, politikai, társadalmi és gazdasági kérdésekben,

b) elfogadja a Postás Szakszervezet Szervezeti és Működési Szabályzatát,

c) jóváhagyja – a küldöttgyűlés felhatalmazása alapján – azon szerződések megkötését, amelyeket a szakszervezet saját tagjával, vezető tisztségviselőjével, a Felügyelőbizottság tagjával, vagy ezek hozzátartozóival köt,

d) dönt alapítványok létrehozásáról, alapítványhoz való csatlakozásról, tájékoztatást hallgat meg az alapítvány kuratóriumától, az alapítvány működéséről, pénzügyi gazdálkodásáról,

e) meghatározza a nemzetközi kapcsolattartás főbb elveit és irányvonalát és ellenőrzi a Postás Szakszervezet nemzetközi tevékenységét,

f) elfogadja a szakszervezet szabályzatait,

g) a küldöttgyűléstől nyert felhatalmazás alapján dönt az éves költségvetés és beszámoló, a szakszervezet vagyoni helyzetéről szóló jelentés elfogadásáról.

h) meghatározott feladatok ellátására állandó vagy ideiglenes munkabizottságokat hozhat létre, ellenőrzi és értékeli tevékenységüket,

i) kollektív szerződés és bérmegállapodás kötésére felhatalmazást ad az elnök részére,

j) dönt a vállalati szintű általános munkaharc akciók (sztrájk) meghirdetéséről,

k) dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik a küldöttgyűlés kizárólagos hatáskörébe.

 

A választmány akkor határozatképes, ha a szavazásra jogosultak 2/3-a jelen van. Határozatképtelenség esetén a megismételt választmányt az eredeti időpontot követően 30 perc elteltével meg lehet tartani és ez a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.

 

A választmány döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza, kivéve az a), c), d), h), j,), k) pontokat, ezek esetében 2/3-os többséggel hozza határozatait.

 

Aktualizálva: 2025.07.07.

Belépési nyilatkozat

Az alábbi linken töltheti le a belépési nyilatkozatot: